Kas huuled on saanud piisavalt tähelepanu?

Autor: Liisa Raudmets

Nahahooldusest on saanud omaette fenomen, naha- ja ilutoodete valik on tohutu. Leiab nii minimaalseid 1-3 sammulisi nahahooldusrutiine, kui ka 10-sammulisi poputavaid kavasid. Kuid sageli jääb nende kavade varju huulte hooldus

Huultel on mitmeid eripärasid - nahk on mitu korda õhem, kui mujal kehal ning huultes ei esine rasu- ega higinäärmeid. Seetõttu on veekadu suur ja abiks ei ole naturaalselt niisutavat ja nahka pehmendavat rasu. Rääkides, süües ja niisama huuli limpsides puutuvad huuled pidevalt kokku süljega. Süljes esinevad seedeensüümid, aga ärritavad niigi õrna huulenahka ning sülje kuivades, muutub nahk huultel veel kuivemaks.

Kõige kaalukama efektiga harjumused huulte tervise seiukohast on lõpetada huulte pidev limpsimine, närimine või ka nokkimine ning regulaarselt kasutada mitte-ärritavate toimeainetega huulepalsamit. Vältida võiks erinevaid tugevaid lõhna- ja maitseaineid nagu kamprit, eukalüpti, kaneeli, tsitruselisi, piparmünti. Selle asemel võiks valida lihtsad, aga tõhusad toimeained nagu keramiidid, sheavõi, mesilasvaha, skvalaan, E-vitamiin, kanepiseemneõli, mineraalõli, vaseliin või näiteks riitsinusõli. Huulepalsamit tuleks huultele kanda mitu korda päevas ning meeles tuleb hoida, et sülg ei niisuta huuli, vaid vastupidi kuivatab neid veelgi. Samuti tasuks jälgida, et ei esineks harjumust hingata suu kaudu. Suuhingamise korral koguneb sülg huule nurkadesse ja huulele, põhjustades ärritust. 

Kuivi ja lõhenenud huuli soodustab ka meie külm ja tuuline kliima. Välismõjude eest aitab kaitsta rasvane huulepalsam. Kui nahk huultel ei taha kuidagi paraneda ning lisaks on ka suunurgad katki, siis tasub seda arutada enda perearstiga, vajalik võib olla retseptiravi ning kasuks võib tulla  B-vitamiinide ja/või tsingi kuur. Kui huuled on tundlikud, siis tasuks vältida liiga soolaseid ja teravaid toite. Ketendavate huulte korral tasuks olla ettevaatlik ka huulte koorimisega.
Huulte puhul on koorimisest tähtsam rasvane ja rikkalik huulepalsam, see tuleneb eelnevalt nimetatud huulte eripärast - nahk huultel on mitu korda õhem ning õrnem, kui nt. näol.

Lisaks kergesti tekkivale kuivusele, kaotavad huuled aja jooksul täidlust ning kuju, sest väheneb kollageenikiudude hulk ja kvaliteet. Ilumaailmas levib mitmeid nippe selle kohta, kuidas muuta huuli volüümikamaks. Mitteinvasiivsetest variantidest on kõige tõhusamad nn lip plumping (volüümi lisavad)  huuleläiked ja huulepliiatsi-huulepulga/-läike kombinatsioon. Volüümi lisavad huuleläiked sisaldavad üldiselt vereringet stimuleerivaid toimeaineid. Kergelt ärritavad toimeained põhjustavad ajutist õrna paistetust. Selliseid huuleläikeid on soovituslik kasutada vaid, siis kui nahk huultel on terve, ei esine kuivust ega ketendust. Huulepliiatsiga huuli “suurendades” kontuuritakse huuleserva asemel huulte välisserva ümbrus, sageli joonistatakse üle ka ülahuule kontuur nn amori-kaar. Seejärel tuleks huultele kanda huulepliiatsist veidi heledam huulepulk ning huulte keskosale huuleläige. Lõpptulemust aitab viimistleda särapuudri/-pulga (highlighter) kandmine amori-kaare peale. Selline meigiviis loob illusiooni täidlasematest huultest. 

Kevad-suvisel ajal ja samuti suusareisidel mägedes tuleks huuli kaitsta kahjustava UV-kiirguse eest. Päikesepõletus huultel on kerge tekkima, sest nahk on õhuke ning huultes on vähe melaniini - pigmenti, mis aitab nahka kaitsta päikesepõletuse eest. Päikesepõletus huultel on ebameeldiv ja valulik ning võib põhjustada tugevat paistetust. Huulte kaitsmiseks on soovituslik kasutada spetsiaalseid huultele mõeldud SPF 30-50 tooteid, mida tuleks päeva jooksul pidevalt uuendada.